Campionatul raional de iarnă la minifotbal ”S. Rotari”.

22 марта 2022

În perioada din 13 până la 20 martie 2022 a avut loc Campionatul raional de iarnă la minifotbal ”S. Rotari”. Campionatul a fost organizat de Consiliul raional Anenii Noi, iar competițiile propriu zise s-au desfășurat în 8 localități din raion . La campionat au participat 20 de echipe, în total s-au desfășurat 115 meciuri. Echipa ”Speranța” din Roșcani a cucerit Cupa, plasându-se pe locul I. Pe locul II s-a plasat echipa FC ”Goleador” din s. Bulboaca, iar pe locul III s-a plasat ”Luceafărul din s. Puhăceni.
La închiderea campionatului a participat președintele raionului, domnul Ion Vicol, care a înmânat cupa învingătorilor și a felicitat fotbaliștii din raion.
Cei mai buni fotbaliști ai turneului au fost menționați cu diplome și medalii . Astfel,
— Cel mai bun portar a fost numit Sandu Deleu din echipa ”Speranța”
— Cel mai bun fundaș – Vadim Toma din echipa ”Luceafărul”

—  Cel mai bun atacant a fost Radu Bulboceanu din echipa ”Speranța”
— Cel mai bun golgheter al turneului a fost Ion Bulgari, echipa ”Gemenii” din s. Geamăna
—  Cel mai bun jucător a fost declarat Nistor Dumitru din echipa ”Goleador”.